Otevřený dopis tvůrcům pořadu Máte slovo

Vážení tvůrci a tvůrkyně pořadu Máte slovo,

opět jsem po velmi dlouhém čase udiveně zírala, jaká úroveň pořadu je postačující pro veřejnoprávní televizi. Pominu teď stylizaci moderátorky do role hloupé nány s komolením odborného výraziva, špatnými koncovkami apod. – to může být koneckonců docela vtipné (i když v tomto aktuálním dílu pořadu jsem humor postrádala). Překvapuje mě, když už se moderátorka sama vymezuje jako neobjektivní a zjevně straní jedné ze stran “sporu”, nesnaží se dramaturgie zajistit objektivitu výběrem hostů. Když je tolik rozporů nad statistikami (opět obě strany protichůdně tvrdily, že výzkumy vycházejí ve prospěch jejich postojů), proč není pozván odbrorník na statistická data? Výzkumů na téma bezpečnosti porodů mimo zdravotnická zařízení je z vyspělých zemí dostatek. Mít jako hosta šéfa záchranné služby, jehož “odborný” posudek ve věci porodu doma a násilnického chování lékaře záchranné služby byl soudem odmítnut jako manipulativní a lživý, je rovněž podivné.

A proč zvyšovat zmatek mezi laiky nepravdivými tvrzeními? V úvodu například moderátorka tvrdila, že: “v těchto týdnech ESLP rozhoduje, zda budeme muset v Česku legalizovat domácí porody. Dochází tedy k porušování lidských práv žen, že nemohou rodit i doma.” Rodit doma ženy samozřejmě mohou, to nikdy nebylo a nejspíš ani nebude nelegální, problém tkví v tom, že Česká republika jako garant zdravotnické péče komplikuje přístup těchto žen k odborné péči. Přitom ve všech zemích, které mají nižší perinatální úmrtnost než ČR, ženy nejenže doma rodit mohou, ale mohou využít péči porodní asistentky, které stát ani její kolegové lékaři nehází klacky pod nohy (ta se tudíž může soustředit na svou práci, což dále zvyšuje její bezpečí).
ESLP prostě jen nařídí ČR, aby tento stav napravila a vyhlášku ohledně porodní asistence upravila tak, aby i v ČR byl porod doma srovnatelně bezpečný, jako v nemocnicích.
Veřejnoprávní televize by snad měla své diváky kultivovat a vzdělávat, nikoliv z nich dělat pitomce.

Za všechny další nesrovnalosti ještě nesmyslná otázka: “kdo ponese zodpovědnost, a to i tu finanční, za případné komplikace, následnou zdravotní péči anebo smrt? O tom diskutovat budou: významný lékař porodník … ” Proč se neptáte, kdo nese tutéž zodpověnost za chyby zdravotníků v porodnicích? Navíc, jak plyne z mnoha výzkumů, úmrtnost i morbidita je srovnatelná (morbidita vychází z některých výzkumů vyšší, protože porody v nemocnicích vykazují výrazně vyšší rizika nadbytečných zásahů do porodu i operativních porodů).

Výborně bulvární (tak, jak odpovídá filosofii pořadu) je otázka výrazně vyšší úmrtnosti žen při porodu u nás – škoda, že lékaři vedle skvelých výsledků perinatální úmrtnosti (které jsou ovšem s vyspělými zeměmi srovnatelné, některé nás i předčí) nezmínily i tuto “zajímavou” stránku porodů v českých porodnicích. Chápu, měli to spíš udělat hosté, obhajující porody mimo zdravotnická zařízení. To by je ovšem nesměl nikdo (moderátorka sama? dramaturgyně?) z diskuse vyštvat. V pořadu navíc nebyl vůbec moderátorkou zmíněn Petr Pavlík, na stránkách pořadu se přitom dopředu jeho jméno objevilo – proč? Manipulace byla zjevná i pro nic netušící diváky.

Byla jsem jednou z diskutujících ve vašem pořadu na stejné téma před pěti lety. Stejné emoce, stejná neobjektivita, stejné skákání do řeči (ovšemže ne PANU DOKTOROVI, to ne!). Po tomto nepříjemném zážitku jsme s manželem odhlásili televizi. Co máme odhlásit teď??!!…

Prosím o zprávu, zda ČT plánuje zařadit nějaký skutečne objektivní diskusní pořad na toto téma.

Děkuji

Petra Sovová
Hnutí za aktivní mateřství
776 465 486
iham.cz
respektkporodu.cz
normalniporod.cz

Posted in prohlášení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..