Doporučená literatura

Naše brožura Cesty ke spokojenému porodu.

Na téma těhotenství, porod a péče o děti naleznete na trhu přímo záplavu titulů. Zdaleka ne všechny ovšem stojí za přečtení, proto jsme pro vás připravili tento výběr.

U knih, které doporučujeme, vycházíme především z osobních zkušeností a ověřeného obsahu. Většinu z nich jsme pečlivě přečetli a mnohé využíváme ve své práci.

Není bohužel v našich silách ani popisu práce mapovat neustále nové knihy, případně veškeré knihy na knižním trhu. Jistě najdete i další zajímavé. Jedním z nejdůležitějších kritérií je “odborná spolehlivost” – doporučujeme vybírat takové tituly, jejichž autoři si nepletou osobní názor s odborným stanoviskem a jejichž obsah není v rozporu s nejnovějšími poznatky vědy (například s doporučeními WHO pro normální porod).

Seznam doplňujeme inspirativními tituly pojednávajícími o výchově dětí, péči o zdraví a dalších důležitých tématech.

Některé knihy jsou staršího data vydání, mnohé jsou už vyprodané či rozebrané. Jelikož existují knihovny a půjčovánínaladění přátelé, ponecháváme seznam úplný.

Tituly ze seznamu nabízíme i k prodeji.

Uvítáme tipy na knihy, které pomohly Vám.

Kolektiv autorů: PÉČE V PRŮBĚHU NORMÁLNÍHO PORODU – WHO, edice Bezpečné mateřství

Ministerstvo zdravotnictví ČR, 2002

 • hlavním cílem této publikace bylo přinést důkazy pro a proti nejčastěji používaným praktikám během porodu. Přehledně členěný text se věnuje jednotlivým aspektům porodu a přináší doporučení, které techniky jsou jednoznačně prospěšné a které naopak patří pro svou škodlivost či neefektivitu do výslužby.. Celý text naleznete zde (proklik)

Henci Goer: PRŮVODCE PŘEMÝŠLIVÉ ŽENY NA CESTĚ K LEPŠÍMU PORODU

One Woman Press, 2002

 • podobně jako ve výše zmíněné příručce WHO i v této publikaci hrají hlavní roli výzkumy. Autorka je setřídila podle kapitol a velmi čtivou formou vás seznámí s pohledem výzkumů na běžně užívané nemocniční praktiky a dodá energii a pádné argumenty pro prosazování vlastního pojetí porodu.

Ingeborg Stadelmann: ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ, PŘIROZENÝ POROD

One Woman Press, 2009

 • ideální průvodce těhotenstvím, porodem a šestinedělím s množstvím praktických doporučení, mj. jak využít byliny, homeopatii a aromaterapii. Autorka je zkušená německá porodní asistentka s vlastní praxí. Kniha je přínosem i pro profesionály v oboru.

Michel Odent: ZNOVUZROZENÝ POROD

Argo, 2007

 • autorem je proslulý gynekolog, který považuje za ústřední postavu porodu rodící ženu. Tato kniha, vydaná poprvé v roce 1984, se stala bestsellerem ve všech zemích západní Evropy a měla značný vliv na změnu porodnické praxe Velké Británie.

Ina May Gaskin: Zázrak porodu Spiritual Midwifery

One Woman Press 2010

 • věhlasná porodní asistentka vypráví porodní příběhy, popisuje vedení porodu. Základní učebnice každé vnímavé porodní asistentky.

Výborná kniha pro každého, kdo považuje porod za výjimečnou událost v životě!

Elisabeth Geisel: SLZY PO PORODU Jak překonat depresivní nálady

One Woman Press, 2004

 • nový pohled na poporodní depresi v souvislosti s průběhem porodu, hladinou hormonů v organismu i osamělostí moderních matek

Tuto knihu vám nyní nabízíme za cenu 140,- Kč, případně ve dvojici s knihou Porod s dulou ještě výhodněji (250,- Kč za komplet).

Marshal Klaus, John Kennel, Phyllis Klaus: POROD S DULOU Rádce pro rodiče a doprovázející osoby při porodu

One Woman Press, 2004

 • kniha plná zajímavých výzkumů a praktických rad

Tuto knihu vám nyní nabízíme za cenu 150,- Kč, případně ve dvojici s knihou Slzy po porodu ještě výhodněji (250,- Kč za komplet).

Penny Simkin: PARTNER U PORODU

Argo 2000

 • odborná publikace určená komukoli, kdo se chystá doprovázet ženu k porodu – partnera, kamarádku, dulu ad.

Vlastimil Marek: NOVÁ DOBA PORODNÍ Přirozený porod jako cesta ke společnosti bez násilí

vlastním nákladem, 2010

 • kniha přináší inspirativní pohledy do historie porodnictví a mapuje současnou situaci ve světě i u nás

Janet Balaskas: AKTIVNÍ POROD Stručný průvodce přirozeným porodem

Argo, 2010

 • přehledný a srozumitelný rádce pro přirozené těhotenství a porod. Podle autorčina Manifestu za aktivní porod a Hnutí za aktivní porod bylo původně nazváno i Hnutí za aktivní mateřství.

Zuzana Štromerová: MOŽNOST VOLBY Kde mohu přivést své děťátko na svět?

Argo, 2005

 • informace, příběhy a inspirace pro volbu místa porodu

Michaela Mrowetz, Ivana Antalová, Gauri Chrastilová: Bonding – porodní radost Podpora rodiny jako cesta k ozdravění porodnictví a společnosti?

Dharmagaia, 2011

 • kniha o nezbytnosti podpory rané vazby mezi matkou a dítětem je určena jak rodičům, tak zdravotníkům

Aperio a kolektiv autorů a autorek: Porodní příběhy Rodíme se jednou

Smartpress, 2006

 • naslouchání cizím zkušenostem je vždy přínosné. Čtyřicet porodních příběhů, ne vždy úplně ideálních, v této knize doplňuje i odborná část.

Jana Doležalová: HOVORY S PORODNÍ BÁBOU

Argo, 2008

 • rozhovor s přední porodní asistentkou Ivanou Königsmarkovou

Christiane Northrup: ZDRAVÁ ŽENA – OD NAROZENÍ K PRVNÍMU POČETÍ

ZDRAVÁ ŽENA – OD PRVNÍHO POČETÍ PO STÁŘÍ

Columbus, 2008

 • autorka, známá americká gynekoložka, předkládá mnoho důkazů pro tezi, že tělesné a duševní pochody v těle se vzájemně ovlivňují, tato odborná publikace je navíc oslavou ženství

(knihy vyšly i souhrnně pod názvem ŽENA TĚLO A DUŠE, Columbus, 2004)

Lilia Khousnoutdinova: ŽENSKÉ PŘÍBĚHY – Cyklická cesta životem

Toplil, 2012

 • Ženské příběhy – smutné a veselé, inspirující a děsivé, autentické a osobní. Příběhy, které vycházejí z pravdivé zkušenosti několika desítek odvážných žen, které se rozhodly promluvit nahlas o tom, co je tichým tabu. Tato kniha je jako prastará ženská měsíční chýše – najdete zde příběhy dívky, milenky, matky i stařeny.

KNIHY VĚNOVANÉ PÉČI O DĚTI, VÝCHOVĚ:

Robert S. Mendelsohn: JAK PEČOVAT O ZDRAVÍ DÍTĚTE …NAVZDORY VAŠEMU LÉKAŘI

Melvern, 2011

 • základní příručka pro rodiče! Autor, americký pediatr, podporuje zdravý rozum a upřednostňuje léčebnou péči rodičů, kteří znají své děti nejlépe. Obsahuje i popis situací, kdy je přece jen vhodné lékaře vyhledat.

 

Judita Hofhanzlová: MIMINKO Kojení, výživa, ošetřování, výchova

Calendula, 2007

 • autorka, dětská lékařka, se v této publikaci věnuje zejména kojení a péči o děti do cca jednoho roku

Vivian Weigert: Všechno o kojení

Portál, 2006

Jean Liedloffová: KONCEPT KONTINUA Hledání ztraceného štěstí pro nás i naše děti

Dharmagaia, 2007

 • autorka sice knihu napsala a poprvé vydala již v sedmdesátých letech minulého století, pohled na soužití jihoamerických indiánů a konfrontace s naší realitou je ale stále aktuální

Ingrid Bauerová: Bez plenky Laskavá moudrost přirozené hygieny nemluvňat

Dharmagaia 2009

 • velmi praktická příručka tzv. bezplenkové komunikační metody

Steve Biddulph: PROČ JSOU ŠŤASTNÉ DĚTI ŠŤASTNÉ

Portál, 2006

 • praktická, povzbuzující a humorná kniha, nabízející pomoc při výchově dětí

Pavel Kopřiva, Jana Nováčková, Dobromila Nevolová, Tatjana Kopřivová: RESPEKTOVAT A BÝT RESPEKTOVÁN

Spirála, 2006

Tom Hodgkinson: Líný rodič

Jota, 2009

 • stresujete-li se tím, že nejste schopni být dokonalými rodiči a neustále kreativně zajišťovat svým dětem program a péči “nezbytnou” pro podporu jejich ideálního vývoje, je tato uklidňující kniha určena právě vám

John Holt: Proč děti neprospívají

Nakladatelství Stehlík, 2003

 • bestseller známého pedagoga a propagátora domácího vzdělávání v USA vysvětluje, jaké důsledky má strach, nejistota a obavy, které děti prožívají ve školách, jak působí na jejich schopnosti a ochotu učit se.

Anna Strunecká, Jiří Patočka: DOBA JEDOVÁ a DOBA JEDOVÁ 2

Triton, 2011 a 2012

 • převratné čtení o škodlivých látkách v potravinách, kosmetice, lécích a životním prostředí vůbec. Značná pozornost je v knihách věnována možným rizikům očkování. Autoři jsou vysoce erudovaní a mezinárodně uznávaní odborníci v oblasti biomedicíny a toxikologie s dlouholetými zkušenostmi v publicistice, vysvětlení podávají jasnou, přístupnou a srozumitelnou formou.

Anna Strunecká: VAROVNÉ SIGNÁLY OČKOVÁNÍ

ALMI, 2012

 • Profesorka Strunecká, autorka bestselleru Doba jedová, nabízí v nové knize o očkování srozumitelným a jasným způsobem vysvětlení mechanismů imunity a důsledků vakcinace. Vakcinace je invazivní lékařský zákrok, který může, byť v ojedinělých případech, způsobit poškození i smrt docela zdravé osoby. Stále více lidí touží po objektivních a vědecky podložených informacích a nehodlá se spoléhat pouze na to, co nám doporučují reklamy, sdělovací prostředky nebo nařizují státní orgány.
  www.rizikaockovani.cz

 

Helen Benedict: to není vaše vina! Jak se vyrovnat se sexuálním napadením

One Woman Press, 2004

 • psychosociální rádce pro oběti znásilnění s praktickými návody, jak si pomoci sama a jak mohou pomoci ostatní. Zdařilá kniha je doplněna o adresář s kontakty na organizace a zařízení, která obětem znásilnění pomáhají, a na linky důvěry a linky krizové intervence v ČR a na Slovensku. Kniha je vhodná nejen pro oběti a jejich blízké, ale také pro osoby, které se s nimi setkávají v rámci své práce: pracovníky z řad policie, zdravotnický personál a poradce krizových center. Pomůže jim pochopit, čím oběť prochází a jak jí pomoci.

Kniha do tohoto seznamu zdánlivě nepatří – právě znásilnění a sexuální zneužívání ale mívá negativní dopad právě na prožívání těhotenství a průběh porodu (a samozřejmě sexuálního života a zdraví vůbec).

Cena posledně jmenované knihy je 110 Kč. K větším zásilkám ji přikládáme jako bonus zdarma: při objednávce alespoň 4 knih nebo objednávce alespoň za 500 Kč.