Ágnes Geréb – 3. výročí života v zajetí

Ágnes Geréb byla nejdříve lékařkou a pak se stala porodní asistentkou. Tato maďarská žena se již tři roky nachází v domácím vězení. Následující prohlášení pochází od jejího podpůrného týmu v Budapešti.

Ágnes Geréb 3. výročí života v zajetí:
Tři roky je dlouhá doba. Tři roky ve vězení je velmi dlouhá doba. Tři roky ve vězení, pokud jste neudělali nic špatného, je velmi velmi dlouhá doba. Navzdory vězení a domácímu vězení si udržela sílu, důstojnost, pověst a zůstala věrná sama sobě a svému přesvědčení. A taky mnozí v Maďarsku a na celém světě zůstali věrni jí. Ženy po celém světě ji vidí jako někoho, kdo reagoval na přání těhotných matek. Díky tomu musela čelit špatnému zacházení a bezpráví. Ale těhotné matky v Maďarsku, které chtějí porodní péči od porodní asistentky, ať už v nemocnici nebo doma, jsou tady stále a jejich přání nezmizí.

Při třetím výročí zatčení dne 5. října 2010 si jsme vědomi určité známky zlepšení. Ágnes Geréb je nyní dovoleno opustit svůj domov po dobu jedné hodiny každý den. Nedávno strávila 3 hodiny u ní doma Pracovní skupina OSN pro svévolné zadržování a poslouchala její příběh. Ve své předběžné zprávě vydané 2. října odsuzují “nadměrné využívání předběžného zadržení” v Maďarsku a poukazují na nadměrnou horlivost státních zástupců a slabost soudců při odolávání této horlivosti. Tedy vše znaky hrubého zneužívání moci, kterému byla vystavena. Uznávají také, že domácí vězení je též odepíráním svobody. Zdá se, že vláda velice zdráhavě přiznává schopnost soudního systému dosáhnout nespravedlnosti. Čelila konstantnímu proudu podpory pro Ágnes, pro těhotné matky a porodní asistentky a to ode dne, kdy byla Ágnes uvězněna. Vědí, že tato podpora neustane. Zajistili jsme velkou pozornost a podporu od mnoha vlivných a vážený osob a organizací po celém světě, které plně věří v právo matky zvolit si způsob prožívání porodu, který jí nejlépe vyhovuje, a které vidí, že s Ágnes bylo ostudně zacházeno při jejích snahách reagovat na tato přání.

V příštích měsících bude Ágnes nadále hájit své činy a svou pověst u soudu. Podporovatelé práva rozhodovat o narození zůstávají odhodláni a mimo mnohých jiných akcí brzy přinesou případy ohledně těchto záležitostí na půdu EU a OSN. Věříme, že na konci, bez ohledu na čas, který to bude trvat, budou porodní práva zajištěna pro budoucí maďarské matky a osobní a profesní práva budou zajištěna pro všechny porodní asistentky jako je Ágnes, které slouží potřebám matky pri porodu.

Donal Kerry
Mezinárodní mluvčí
Campaign for Justice for Dr. Ágnes Geréb.
telefon: 0036309242190

Posted in blog.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..