České porodnictví v časech koronaviru

Všem těhotným a rodícím ženám chceme z Hnutí za aktivní mateřství popřát mnoho sil a optimismu, zvláště v posledních dnech.
Na úvod povzbudivá věta z Irska: An emergency is not a reason to tolerate any form of disrespect or abuse. Nebojte se, to zvládneme. Nebojte se, porod zvládnete i za této náročné situace. A není třeba se smiřovat s užíváním škodlivých praktik, můžete je odmítnout i dnes. Jsme s vámi.

Připomínáme, že WHO vydalo své doporučení pro porod v těchto náročných časech. V českém jazyce můžete využít doporučení Unie porodních asistentek, která z WHO dokumentu vychází.  Zvláště chceme upozornit na to, že separace matky a novorozence se důrazně NEDOPORUČUJE. A to dokonce i v případě nakažené matky. Škodlivé zákroky a rutinní praxe jednotlivých českých porodnic bez informovaného rozhodnutí rodičky jsou škodlivé i dnes. Stále platí, že porod je nejsilnější zkušenost v životě ženy a i teď může být nejpozitivnější, euforická a hlavně – nabíjející pro celé následné období mateřství. A nebo naopak ubíjející a zatěžující, pokud porod proběhne bez akcentu na pocity a potřeby rodící ženy. Vězte, že máte stále právo na nekomplikovaný a pohodový porod.

Chceme upřímně poděkovat všem zdravotníkům a zdravotnicím se zdravým rozumem, bez toho, že bychom jakkoli zlehčovali nebo přehlíželi situaci, týkající se koronaviru.

Dovolte nám na závěr sdílet otevřený dopis ministru zdravotnictví (potažmo celé vládě) – výzvu ke zrušení zákazu přítomnosti otců u porodu z dílny Ligy lidských práv, ve spolupráci se spolkem Juno Moneta, ke kterému jsme se jménem předsedkyně Petry Sovové připojili i my.

Přejeme pevné zdraví, vaše muže u porodů vašich dětí, pokud to tak oba chcete, krásné a osvobozující porody, a vaše novorozené děti v bezpečí vašich láskyplných náručí.

Posted in novinky, prohlášení and tagged , , , .

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..