Překotný porod nelze naplánovat! A může se odehrát kdekoliv

Stop zbytečné štvanici
 
Vyjádření Hnutí za aktivní mateřství k tragickému případu překotného porodu v Jihomoravském kraji ve čtvrtek 20. dubna.
22. dubna 2017, Praha
 
Reagujeme zejména na tvrzení Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Jihomoravského kraje, jejíž zástupci zdůrazňují, že šlo o domácí porod a varují další rodiče před podobným počínáním. Mnohá média přebírají informaci, že šlo o plánovaný domácí porod.
Překotný porod je přitom proces, který nelze naplánovat. Charakterizuje ho právě překotná a rychle nastupující rychlost děložních kontrakcí a pro dítě i matku může být ohrožující. I v případě, že by k němu došlo ve zdravotnickém zařízení. Více informací o překotném porodu uvádí server porodnice.cz. V rozporu s mnoha odbornými doporučeními, například britským resuscitační standardem, ovšem uvádí, že je třeba zaškrtit pupeční šňůru:
http://www.porodnice.cz/porod-a-z/prekotny-porod
 
Hnutí za aktivní mateřství je v kontaktu se zástupkyněmi Unie porodních asistentek, která je o případu informována a vydala rovněž prohlášení, kde případ podrobněji popsala. Dítě se narodilo živé, záchranná služba přijela na místo až po porodu. Po přerušení pupeční šňůry dítě přestalo dýchat a záchranářům se ho nepodařilo oživit.
 
Porodní asistentka, která byla s rodinou v telefonickém kontaktu a k porodu přijela až po záchranářích, podepsala během následného policejního výslechu prohlášení o mlčenlivosti, než se případ vyšetří. Nemůže tedy zatím bohužel poskytovat žádné informace. Předpokládáme, že vyšetřování a pitva přinese informace o možných příčinách úmrtí.“Událost sama je smutná, rodiče přišli o dítě. Média a zástupci Zdravotnické záchranné služby ovšem následně rozpoutali štvanici. Porod proběhl překotně, je tedy velmi neetické považovat automaticky rodiče za viníky tragedie. Samozřejmě vnímám za velmi potřebné věc řádně prošetřit, to ale jistě jde ohleduplněji”, reaguje na kauzu Petra Sovová, předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství. “Považuji za velmi důležité připomenout, že ani překotný, ale ani plánovaný porod doma není trestným činem. To, že u nás stále není zaveden fungující systém, kde by mimo jiné záchranáři efektivně spolupracovali s komunitními porodními asistentkami, se projevuje právě v těchto vyhrocených situacích,” doplňuje.
 
Hnutí za aktivní mateřství přeje rodině dostatek síly, klidu a respektu ostatních, aby se s velmi náročnou životní zkušeností mohla vyrovnat.
Zároveň vyzývá ZZS k revizi doporučených postupů u překotného i normálního, fyziologického porodu. 
Věříme, že na základě poučení z této tragédie bude následně zlepšena a zpřehledněna péče v této oblasti zdravotnictví. Kontakt:
Petra Sovová, Hnutí za aktivní mateřství
776 465 486, petra.sovova@iham.cz Odkaz na britské standardy péče:
https://www.resus.org.uk/…/resuscitation-and-support…/
Resuscitation Council UK uvádí jako první bod postupu resuscitace:
Umožnit placentární transfuzi (pokud je to možné) odložením zasvorkování pupeční šňůry.
Posted in prohlášení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..