České rodičky jsou stále aktivnější

Tisková zpráva
Hnutí za aktivní mateřství 26. května 2016
 
České rodičky jsou stále aktivnější
 
Minulý týden proběhl Světový týden respektu k porodu. V České republice se konalo několik desítek akcí, které se prezentovaly na novém rozcestníku www.svetovytydenrespektukporodu.cz. Jednou z největších je už jedenáct let Festival o těhotenství, porodu a rodičovství, pořádáný Hnutím za aktivní mateřství, i tentokrát v pražském Kině Perštýn.
 
Festival přináší informace z mnoha oblastí, souvisejících s mateřstvím a rodičovstvím. Zaměřuje se zejména na důležitost přípravy na porod, zlepšení a usnadnění komunikace se zdravotníky, posílení aktivní role rodičů.  Publicistka a poradkyně pro oblast rodičovství a vztahů Eva Labusová, která již podesáté moderovala ústřední festivalovou debatu, shrnuje své dojmy takto: “Festival opět přinesl důležité informace o porodu jako komplexním jevu, který zahrnuje nejen tělo, ale i duši rodící ženy. Aby mohla dobře porodit, potřebuje se cítit v bezpečí a být pokud možno  v napojení na své vnitřní zdroje. Jinými slovy, je důležité dostatečně předem uvažovat o tom, kde, jak a s kým porodí. Festival přispívá k tomu, aby se nastávající matky učily srozumitelně a efektivně komunikovat o svých potřebách. Zahrnuje-li postoj ženy otevřenost ke spolupráci, respekt a kombinaci zdravého sebevědomí s pokorou, objevují se tyto kvality i u jejích pečovatelů. Ba co více, takto vyladěné ženy  pozitivně mění dosud strnulé a někdy nepříliš přátelské prostředí porodnic. Přetížení zdravotníci jedou mnohdy na autopilota. Jejich neochota může souviset s nezhojenými vlastními traumaty nebo s vyhořením. Když ale přijdou do styku s energií nespoutané intuitivní porodní síly, jsou jí sami ovlivněni a proměněni. Lépe začnou chápat, o co vlastně v debatách o budoucnost českého porodnictví jde.”
 
Během festivalu byla distribuována publikace Cesty ke spokojenému porodu, jejíž dotisk zafinancovalo Hlavní město Praha a předmluvou ji opatřila primátorka Adriana Krnáčová. Na místě bylo vydáno přes 5 000 kusů těchto brožurek – berou si je zejména porodní asistentky a duly do svých kursů, velké množství putovalo i do knihoven mateřských center po celé republice. Na webu www.iham.cz je brožura ke stažení nejen v českém jazyce, ale i ve vietnamštině, angličtině, ruštině a romštině.
Publikace vznikla zejména jako podpora komunikace mezi matkami, respektive rodiči a zdravotníky v porodnicích.
 
Festival navštívil i předseda Výboru pro zdravotnictví a bydlení HMP Miloš Růžička/STAN. Ten se vyslovil pro podporu zahájení rozhovorů a odborných diskusí na téma porodních domů. „Jak jsem slíbil, je na čase také v Praze nabídnout rodičům možnost projít těhotenstvím způsobem, který jim vyhovuje lépe a pro který se budou moci svobodně rozhodnout. Pokud touto možností budou třeba porodní domy, budu rád. Mladým rodinám, maminkám i dětem, ale také celému českému systému zdravotnictví by bylo ke škodě, kdyby se vzájemně stavěly do opozice. Rád podpořím veřejnou a odbornou diskuzi, neboť pestrost nabídky, vzájemné pochopení a tolerance všech zúčastněných k dalším, v Evropě již zavedeným, přístupům, je pro kvalitu života v Praze důležitá,” říká Miloš Růžička.
 
Vybrané vhodné festivalové přednášky jsou akreditovány profesními organizacemi pro porodní asistentky a dětské sestry. V místě rovněž funguje poradna porodní asistentky, kde je mohou ženy po celý týden navštívit. “Pro mě jako porodní asistentku je důležité setkávat se takto se ženami a slyšet jejich názory a přání, nové trendy a inspirace. Tento festival je skvělou příležitostí. Aby byla porodní péče skutečně profesionální a kvalitní, je totiž nutné skloubit nejnovější vědecké výzkumy v této oblasti a osobní profesní zkušenost s přáními a představami klientek”vysvětluje Kristina Neubertová Zemánková, která byla i jednou z diskutujících na ústřední festivalové debatě. 
 
Během letošního Světového týdne respektu k porodu byly veřejnosti představeny i nové webové stránky jsemtehotna.eu, sloužící k doplnění informací o těhotenství a porodu.
 
Celkově letos Festival o těhotenství, porodu a rodičovství navštívilo téměř 2 000 lidí, z toho 350 studentů a studentek s doprovodem vyučujících.
 
Kontakty

KONTAKTY:

Miloš Růžička/STAN předseda Výboru pro Zdravotnictví a bydlení ZSHMP, milos.ruzicka@praha.eu

Petra Sovová, předsedkyně Hnutí za aktivní mateřství, 776 465 486, petra.sovova@iham.cz

Eva Labusová, publicistka a poradkyně v oblasti rodičovství a vztahů, 777 344 774, eva.labusova@seznam.cz

Kristina Neubertová Zemánková, komunitní porodní asistentka, 608 901 987, kristina.zemankova@seznam.cz

Posted in prohlášení.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..