Výzva k finanční podpoře neúspěšných žalobců – rodiny po porodu doma

Manželé K. se rozhodli před několika lety podat žalobu na pediatričku, která hrubě porušila jejich práva i práva dítěte, které se narodilo doma. Lékařka po nich požadovala úhradu za prohlídku dítěte, přestože je tato péče hrazená ze zdravotního pojištění. Odmítla provést na žádost rodičů odběr z patičky na screening v domácím prostředí, přestože se matka ze zdravotních důvodů nemohla dopravit s dítětem do ordinace a domácí odběr je v zahraničí běžný. Trvala na odběru v ve vzdálené ordinaci a když se rodiče nedostavili, obrátila to proti nim, vyhrožovala jim sociálkou i policií a vyvolala v nich strach z odebrání dítěte a stres, zejména u kojící matky. Nakonec je lékařka skutečně udala na sociálku, která přijela na kontrolu rodiny. Rodiče ztratili důvěru k lékařce, odhlásili svoje děti z její péče, ale lékařka jim odmítla v rozporu se zákonem vyhotovit kopie zdravotnické dokumentace.

Případ je popsán a podklady ke stažení jsou zde – http://llp.cz/pripady/pediatricka-porusila-sve-povinnosti-a-lekarskou-mlcenlivost/

Cílem žaloby rodičů bylo znemožnit, aby se lékaři chovali tímto způsobem i vůči jiným rodinám, které si volí porod doma.

Soudy se ovšem postavily na stranu lékařky, souhlasily s jejím represivně-zastrašujícím přístupem a s celou řadou argumentů rodičů se vůbec nevypořádaly.

Nyní po neúspěšném odvolání musí rodina lékařce zaplatit náklady soudního řízení ve výši 55.000 Kč. Část peněz (23.000 Kč) bude uhrazena ze Sbírkového fondu České ženské lobby pro strategické soudní spory v porodnictví (Transparentní účet u FioBanky má číslo: 2400283520/2010).
https://www.fio.cz/scgi-bin/hermes/dz-transparent.cgi?ID_ucet=2400283520
http://normalniporod.cz/co-se-deje/podporte-strategicke-soudni-spory/

Dále rodině bude poskytnuta částka, která bude na tento účet připsána po dobu 2 měsíců v období od 19. 7. do 20. 9. 2014 od jednotlivých dárců, a to do výše dlužné částky. Proto vyzýváme podporovatele, aby svým finančním příspěvkem podpořili rodinu, která žalobu podala ve veřejném zájmu.

Rodina po poradě s právníky bude v soudním řízení pokračovat u vyšších soudů.

Bližší informace poskytne právnička Zuzana Candigliota, tel. 607 005 043

Posted in blog.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..