Mezinárodní setkání ENCA v Praze

 

První dubnový víkend se uskutečnil sjezd ENCA – European Network of Childbirth Associations, konaný každoročně v některé evropské zemi.

Tentokrát jsme toto setkání hrdě pořádali my společně s Aperiem a s pomocí dalších dobrovolných pomocnic, které zaslouží velké díky.

Obvykle bývají tato pravidelná setkání uzavřena veřejnosti, což nás mrzelo, proto jsme uspořádaly ještě 3.4. veřejnou debatu Změny porodnictví napříč Evropou (článek napsala Eva Labusová pro časopis Rodiče), kde mohli všichni těžit z toho, že do Prahy přijelo tolik zahraničních odbornic.

Pro další tři dny setkání velkoryse zapůjčilo své prostory A centrum – moc děkujeme!

Pátek a sobota patřily tzv. reportům z jednotlivých zemí – každá země posílá dopředu mailem pár základních statistických údajů a souhrnnou zprávu o porodnictví za uplynulý rok, takže přítomné zástupkyně už jen shrnuly nejdůležitější události. Celý zápis bude po finalizování a odsouhlasení všech účastnic k dispozici na našich stránkách co nejdříve. Jednou větou to lze shrnout, že ačkoliv v žádné zemi situace není úplně idylická, lze říci, že čím východněji a jižněji, tím hůře. Bohužel pozůstatky totalitních režimů a „tradičnějšího rozdělení genderových rolí“ zůstaly i v porodnicích.

Do Prahy přijely zástupkyně 11 zemí (Francie, Německo, Rumunsko, Maďarsko, Španělsko, Rakousko, Nizozemí, Lucembursko, Velká Británie, Řecko, Slovensko), takže čtvrthodinová shrnutí dohromady trvají mnoho hodin (samozřejmě zajímavého času).

Sobotní dopoledne představila ředitelka Nadace Terezy Maxove její činnost, která se od původní pomoci Kojeneckému ústavu v Krči posunula k podpoře náhradní rodinné péče a rušení kojeneckých ústavů. Představili jsme i babyboxy (pro zájemce i s exkurzí), českou kontroverzní specialitu.

V neděli dopoledne pak setkání navštívila Ivana Königsmarková a Zuzana Candigliota z Ligy lidských práv představit Ivaninu kauzu i právní situaci v ČR vůbec a další kauzy. To bylo pro mnohé delegátky velmi přínosné a inspirativní a doufáme, že tímto započne nějaká úderná mezinárodní spolupráce.

Na každoročním sjezdu ENCA se rovněž rodí (náročně prodiskutovává) ústřední téma pro následující Světový týden respektu k porodu. Téma  2015 tedy zní: CONTINUOUS LOVING SUPPORT FOR ME AND MY BABY (Nepřetržitá láskyplná péče pro mě a mé dítě).

Ještě jednou děkujeme všem, kdož se na přípravách setkání podíleli.

Fotografie ze čtvrtečního diskusního večera laskavě vytvořil Jiří Královec junior. Děkujeme!

 

Fotogalerie: http://www.flickr.com/x/t/0095009/gp/96423630@N02/eprphj

 

Posted in blog.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..