Porodní asistentkou ve státě, kde se ženy soudí o právo na porod

10. září proběhlo jednání Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku, jehož rozsudek nejspíš zásadně změní postoje české vlády k otázce porodů mimo zdravotnická zařízení. Na soudní verdikt si budeme muset nějakou dobu počkat, lhůta pro jeho vyhlášení je 5 měsíců. Nabízíme vám výstižný blog porodní asistentky Marie Vnoučkové, která se jednání osobně zúčastnila:

 

Včera jsem se zúčastnila ústního projednání žaloby dvou českých žen na český stát u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Dvě ženy nezávisle na sobě viní český stát z toho, že jim nezajistil péči při plánovaném porodu doma. Ženy chtějí rodit doma. Nechtějí být samy. Chtějí zdravotní péči. Stát chce, aby ženy rodily v porodnici, nechce, aby rodily doma. Stát si uvědomuje, že ženu nemůže k porodu v porodnici donutit. Stát je organizátorem zdravotních služeb. Jediné co může, je zorganizovat služby takovým způsobem, aby nebyly pro porod doma dostupné. Udělá to, že nastaví podmínky pro poskytování služby tak, aby byly nedosažitelné.

Senát soudu složený z 9 soudců a soudkyň, vyslechl obhajobu státu. Český stát zastupuje vládní zmocněnec, který si přizval 6 lidí ke konzultaci. Obhajují systém péče založený na strachu z porodu jako nepředvídatelného děje, který je optimální, aby se odehrával na specializovaném pracovišti s dostupností techniky a lékařské péče, která zajišťuje nejvyšší bezpečí pro dítě. Stěžovatelky vycházejí z práva ženy, zvolit si místo a okolnosti porodu. Ze závazku státu vůči jednotlivci.

Sedám si na stranu žen. Jsem porodní asistentka a mou povinností je respektovat právo ženy na volbu a podporovat ji v přijetí zodpovědnosti za důsledky vlastní volby.

Doufám, že soudci poslouchají pozorně a vnímají, co kdo říká. Doufám, že pochopí situaci, ve které se české ženy ocitají.  Doufám, že podle svého nejlepšího svědomí a vědomí vydají rozhodnutí.

Hledím směrem na vládní delegaci a nesmírně si přeji, aby přehodnotila svá stanoviska. Má k tomu mnoho dobrých důvodů. Úroveň poznání v oboru porodnictví došla do takového stadia, želze zvolit určitou formu průběžného hodnocení stavu ženy a stanovit míru pravděpodobnosti, že její porod bude zcela normální a může tedy rodit doma, či v opačném případě zajistit odpovídající péči v nemocnici.  V rámci nejefektivnějšího využití lidských zdrojů, je nejoptimálnějším pečovatelem při normální porodu porodní asistentka.

Musí už konečně přijít doba, kdy stát začne podporovat péči, která je založená na důkazech a přestane přejímat názory, které se vydávají za odborné, ale ve skutečnosti nereflektují nejnovější poznatky výzkumu a vědy. Aby k tomu došlo, musí se urazit ještě velký kus cesty. Je ale potřeba se na ni dát, ne stále přešlapovat na místě.

Mají-li porodní asistentky podporovat ženy, během jejich mateřství, potřebují samy podporu společnosti. Přeji si, aby rozhodnutí soudu podpořilo pozitivní změny v českém porodnictví. Děkuji všem, kteří přispívají svou prací k tomu, aby se porodní asistentky dostaly z mocenského sevření českého státu a  jejich profese se mohla normálně rozvíjet.

Přesně vyměřený čas vypršel. Jednání skončilo. Jdu dolů po skleněných schodech halou budovy soudu. Setkávám se s obhájci žen. Jsem dojatá. Děkuji jim. V tom se na mě vrhnou a uchopí mě do náručí. Je to nepopsatelný pocit, být nadnášena pěticí statečných lidí. V tu chvíli zažívám skutečnou podporu.

Článek byl původně publikován na http://nesehnuti.blog.idnes.cz/c/360792/Porodni-asistentkou-ve-state-kde-se-zeny-soudi-o-pravo-na-porod.html.

Posted in blog.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..