Shrnutí kulatého stolu Situace v českém porodnictví

Obsah přebíráme ze stránky http://normalniporod.cz/co-se-deje/shrnuti-kulateho-stolu-situace-v-ceskem-porodnictvi-dansko-priklad-dobre-praxe/.

 

Minulý pátek, tedy 21.6. 2013 se od 10 do 13 hodin konal v Praze kulatý stůl na výše uvedené téma. Pozvání k aktivní účasti přijaly gynekoložka Tereza Kosová, porodní asistentka Marie Vnoučková, právnička Zuzana Candigliota a dánská porodní asistentka Jette Clausen, působící na univerzitě v Kodani. Posluchaček se sešlo přes dvacet a byly to většinou porodní asistentky a to jak soukromé, tak pracující v nemocnicích. Škoda byla, že se kulatého stolu neúčastnilo více lékařů a lékařek, či více politických činitelů, všichni byli pozváni mailem.

Každá z prvních tří přednášejících přinesla svůj specifický pohled na současnou situaci v porodnictví v České republice a Jette Clausen nám na závěr představila jak funguje porodnictví v Dánsku. Není jednoduché popsat tříhodinové setkání a není ani jednoduché probrat ve třech hodinách situaci v českém porodnictví.

Tereza Kosová poukazovala na to, že není jednoduché v hierarchickém systému, který má své přesná, dlouho zažitá pravidla vůbec něco měnit. Také z jejího příspěvku jasně vyplynulo, že jeden z velkých problémů tkví v tom, že rodící ženy a lékaři, lékařky a porodní asistentky vycházejí z různých vstupních informací. Není jednoduché v situaci, kdy si jako doktor myslíte, že máte plnou zodpovědnost za matku i dítě respektovat přání matky, která vám nepřijdou dobré. Paní doktorka upozorňovala mimo jiné na různé role a problémy, které s nimi souvisí. Například typický genderový problém: muž lékař-odborník, rodící žena-laička. Také aspekt věku může sehrát svou roli, mladá matka versus starší lékař.

Maruška Vnoučková mluvila především o historii řemesla porodní asistence během posledního století. Její pohled na to proč je současné české porodnictví tak kruté, naleznete přímo zde na webu.

Zuzana Candigliota upozorňovala především na právní aspekty celkové situace v českém porodnictví. To že současný stav by mohl být lepší, kdyby krajské úřady vykládali stávající vyhlášku jiným způsobem je jedna věc. Ideální by bylo lépe zakotvit profesi porodní asistentky se všemi jejími kompetencemi do právního řádu České republiky. Zuzana také upozorňovala na to, že právní povědomí lékařů, lékařek a porodních asistentek o právech pacientů či dětí je velmi chabé. Mezi zdravotnickým personálem stále přetrvává domněnka, že nařízení nemocnice a jejich standartní postupy jsou víc než zákon.

Poslední přednášející byla dánská porodní asistentky Jette Clausen, která se ve své vědecké kariéře věnuje především výzkumu bezpečnosti porodů mimo zdravotnické zařízení a s nimi souvisejícími lidskými právy. Na začátku nám popsala jak funguje dánský systém, který se v posledních letech dosti centralizoval do velkých specializovaných nemocnic. Dánským ženám ale stále zůstala možnost výběru a mohou si vybrat i porod doma se svou porodní asistentkou. I když v Dánsku rodí doma pouhých 1,4 % žen, dostupnost odborné zdravotní péče komunitních porodních asistentek zajišťuje kraj.  I Dánsko má však jisté problémy, například pro nás nepředstavitelný problém, za který ženy v Dánsku bojují je, aby mohly zůstat v porodnici déle. Standartní doba odchodu domů je tři hodiny po porodu.

Následovala živá diskuze, která se i po hodině zdála býti neukončitelná. Vyplynulo z ní, že máme stále mnoho práce na změně, a že příklady ze zahraničí i s jejich různými problémy jsou pro nás velkou inspirací.

Děkujeme všem přednášejícím za plodné příspěvky i důležitou diskuzi.
Zora Javorská, koordinátorka projektu Systémová změna v českém porodnictví.

Posted in nezařazené.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..