Návrat do práce = Malá noční můra?

Webinář Aperia 29. listopadu 2012

Z práce do jesliček, školičky nebo školy či školky, zajistit dětem odpolední program, nakoupit, uvařit, uklidit, uspat, vyprat…atd. a ráno znovu a zítra zas…. Návrat do práce. Kolotoč, který se na Vás chystá, Vám právem nahání hrůzu. Jak z toho ven? Jak všechno uspořádat tak, aby se nám všem v tom žilo pohodlně a třeba i s lehkostí? Jde to?
Většinu rodičů na rodičovské dovolené čeká dříve nebo později tento krok a s tím spojené těžkosti, jak obojí sladit. I tady platí: „Připraveným štěstí přeje!“ Nejdůležitější je si uvědomit, že Váš návrat do práce se dotkne všech členů rodiny. Někdy je potřeba také přesvědčit sebe i vaše blízké, že vaše děti nebudou vaší prací poškozovány. Výzkumy ale neprokazují, že by děti pracujících žen na tom ve svém vývoji byly hůř než děti žen v domácnosti ani, že dlouhodobý pobyt rodičů doma s dětmi znamená, že jim automaticky dávají to nejlepší. Děti pracujících rodičů mají dle výzkumů dobré předpoklady pro to být v budoucnu dobrými rodiči, mít důvěru ve své schopnosti a obstát i v pracovním světě.

S otázkou slaďování českým matkám pomáhá např. organizace APERIO, která propaguje praktické
Desatero bezbolestného návratu do práce

1. Vyzkoušejte si to předem. – Spoustu úskalí ukáže až praxe. Zkuste si to proto nejdřív nanečisto. Zařiďte si třeba kurz mimo domov a vyzkoušejte si, jak budou vaši blízcí fungovat bez vás. Odhalte nedostatky slaďování dřív, než nastoupíte do práce naostro.
2. Promluvte si s partnerem i s dětmi o tom, jaké změny vás všechny čekají.
3. Nebojte se žádat o pomoc a zapojit partnera i děti do vaření i domácích prací, za zvážení stojí i placená výpomoc v domácnosti.
4. Na nikoho nezapomínejte. Ačkoli práce v prvních týdnech bude vyžadovat většinu vaší pozornosti a energie, najděte si občas i klidný čas pro naslouchání svým dětem a popovídání s partnerem.
5. Počítejte s proměnlivostí plánů, buďte flexibilní. Pro nečekané události je dobré neplánovat čas na 100% a mít v záloze plán B – nikdy nevíte, kdy onemocní dítě, nebo paní na hlídání
6. Stanovte si priority. Často všechno vychází podle plánů a někdy není prostě dost času na všechno, neberte si to osobně a zvažte, co je pro vás nejdůležitější.
7. Neberte na sebe víc, než zvládnete. Naučte se říkat ne. I něco tak lákavého jako společné víkendové lyžování s rodinou vašich známých vás může stát po náročném týdnu víc energie, než vám dá.
8. Snižte své nároky na všechny kolem i na sebe. Nemluvte o tom, co je špatně, ale jak můžete všichni přispět k lepšímu fungování vaší rodiny a domácnosti.
9. Rutina šetří čas – zautomatizujte pravidelně prováděné činnosti jako úklid, nákup, příprava věcí do školky/školy/na kroužky… ušetříte tak moře času.
10. Berte věci s humorem a nadhledem.

Autorky: Eliška Kodyšová, Lucie Suchochlebová Ryntová, Článek vyšel pod názvem Desatero pracujících matek v časopise Děti a my, 9/2011. Upraveno.

Připravte se na návrat do práce na webinářích APERIA (zdarma)
Kdy: čtvrtek 29. listopadu 2012, 19:00 – 20:30 hod. + následná diskuze
Kde: odkudkoli, kde je počítač a připojení k internetu
Registrace zde.

Slaďování práce a rodiny

Posted in nezařazené.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..